YELİZ GÜL EGE FARK YEDİ

Yağcı 279 Ege 113
Antalya turizm sektörünün en önemli sivil toplum örgütlerinden Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) iki adayın yarıştığı seçimini mevcut başkan Erkan Yağcı kazandı. Yağcı 279 oy alırken, Yeliz Gül Ege 113 oy aldı.

Yağcı 279 Ege 113

Antalya’da Kaş-Kalkan’dan Alanya sınırına kadar 5 yıldızlı oteller ağırlıklı olmak üzere turizm sektörünün en önemli sivil toplum örgütlerinden AKTOB’un olağan genel kurulu Concorde Hotel Lara’da yapıldı. Divan başkanlığına AKTOB’un eski başkanlarından Ahmet Barut’un seçildiği genel kurulda mevcut başkan Erkan Yağcı ile yönetim kurulu üyesi ve Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege aday oldu. İki listenin yarıştığı genel kurula TÜROFED Başkanı Osman Ayık, AKTOB’un eski başkanları Sururi Çorabatır, Yusuf Hacı Süleyman ve AKTOB üyesi otelciler katıldı.

ÜÇ YILDA 6 MİLYONDAN 16 MİLYONA

Yoğun katılımın olduğu seçimde Erkan Yağcı, geçmiş dönem yönetiminin faaliyetlerini anlattı. Antalya turizminin dip yaptığı 2016 yılında göreve geldiklerini ve çok zor bir süreç yaşandığını anlatan Yağcı, 2016’da 6 milyona kadar düşen turist sayısının 2019’da 16 milyona kadar yükselerek rekora ulaştığını kaydetti. Yağcı, “Türkiye bir turizm ülkesidir ve Antalya da turizm başkentidir. Umudumuzu hiçbir zaman kaybetmedik ve bunu hep birlikte başardık” dedi. Yağcı, İngiliz turistlerin tatil sonrası hastalık bahanesiyle haksız yere otellere açtığı tazminat davalarıyla ilgili sorunun da ciddi ölçüde azaldığını kaydetti.

‘KALEİÇİ’Nİ AKILLARA GETİRDİK’

Antalya turizminin yurtdışında imajına katkı sunmak için kadın adaylığın önemine dikkati çeken Yeliz Gül Ege, adaylık sürecinde Kaleiçi’nin akıllara getirildiğini belirterek, “Kaleiçi ‘Kaşıkçı elmasıdır’ ve düşünmeye sevk ettik” dedi. AKTOB’un düzenlediği Resort Kongresi’nin günümüzde enerjisini yitirdiği eleştirisinde de bulunan Ege, Antalya’da arkeoloji ve tarihi zenginliklerin en çok kullanılabilecek enstrümanlar olduğuna da dikkati çekerek, ATAV olarak yurtdışına kaçırılan tarihi eserlerin iadesi ve Perge’de 90 sütunun ayağa kaldırılması yönündeki çalışmalarını örnek gösterdi.

İKİ ADAYDAN ÖRNEK FOTOĞRAF

Genel kurulda iki başkan adayı Erkan Yağcı ve Yeliz Gül Ege yan yana oturdu. Başkan adaylarının konuşmasının ardından ise divan heyetine seçime girecek 15’şer kişilik yönetim kurulu ve 3’er kişilik denetim kurulu asil ve yedek üye listeleri sunuldu. Erkan Yağcı ‘yeşil’ listeyle, Yeliz Gül Ege ‘beyaz’ listeyle seçime girdi. Oylamadan öncede iki başkan adayı divan başkanı Ahmet Barut’la fotoğraf çektirdi. Oy kullanma işleminin sona ermesinin ardından sandıklar açıldı. 492 üyesi bulunan AKTOB’da, kullanılan oylardan 279’unu alan Erkan Yağcı ve yönetimi 3 yıllık ikinci dönem için tekrar göreve seçildi. Yeliz Gül Ege ve listesi ise 113 oy aldı. Sandıklarıdan 18 oy boş, 1 oy ise geçersiz çıktı.

AKTOB’UN YENİ YÖNETİMİ

Erkan Yağcı başkanlığındaki yönetim kurulu Kaan Kaşif Kavaloğlu, Ece Tonbul Kilit, Ramazan Kara, Mehmet Tümbül, Zafer Alkaya, Hasan Ali Ceylan, Selçuk Akıltopu, Fikret Demirtürk, Ahmet Çevik, İbrahim Yaşar, Mehmet Ali Karamancı, Ahmet Eğritaş, Murat Kalaycı ve Nihat Vural’dan oluşurken, denetim kuruluna ise Süleyman Güneş, Ali Şahin ve Nevzat Erol seçildi.

 

Kasap Hasan Muhteşem Bir Törenle Açıldı!

HABER: REŞAD AYDOĞDU

Kemer ilçesi et ve şarküteri sektöründe yeni bir işletmeye daha kavuştu.
Hasan Pöze ve oğullarının sahibi olduğu Kasap Hasan ve Şarküteri Cuma günü yapılan bir açılış töreni ile hizmete girdi.
Kasap Hasan ve Şarküterinin açılışına, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Başkan Yardımcısı Emin Gül, Meclis Üyeleri Semih Top, Ferhan Fidan, Hakan Tuncer, Ramazan Kal ve Hasan Ali Acar, Siyasi Parti temsilcileri; İsmail Selami Minta, Hüseyin Kara ve Ergün Büyükbaş, Kemer Belediye eski Başkanı Mustafa Gül, Muhtarlar, Turizmciler ve çok sayıda davetli katıldı.
Kasap Hasan ve Şarküterinin İç Mimarlığını ise Hatice Uysal Keskinel yaptı.

Açılış konuşmasını yapan Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu; güzel mekanının açılışını yaptığı için çok mutlu oluştuğunu ifade etti. Bir kez daha Hasan Pöze arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Bol kazançlı bol müşterili bir mekan olsun. Her şey için teşekkür ederim. Şimdiden tebriklerini sunuyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Başkan Topaoğlu ve Hasan Pöze mekanın kurdelesini keserek açılışını gerçekleştirdiler.

Kemer ilçesinde Aslanbucak Atatürk Bulvarı Caddesinde (Emniyet Müdürlüğü) karşısında hizmete açılan Kasap ve Şarküteri’de, alanında uzman kişilerce işlenen yüzde 100 Kemer bölgesinde üretilen et ve et ürünleri, kalitesi ve fiyatıyla da dikkat çekiyor. Perakende ve toptan satışların da yapıldığı Kasap Hasan ve Şarküteri reyonlarında tüm et ürünlerinin yanı sıra ev yapımı özel harçla hazırlanmış köfte, sucuk, peynirin her çeşidi gibi damak tadınıza tat katacak ürünler de yer alıyor.
Açılışın ardından reyonları gezen vatandaşlar daha sonra misafirler için hazırlanan masalarda yemek ikram edildi.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, ev ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 15 kişi, Hüseyin Kara ve Ergun Büyükbaş dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, Hüseyin Kara, Hakan Tuncer, Ergun Büyükbaş ve Ismail Uğur dahil, gülümseyen insanlar, yemek yiyen insanlar, oturan insanlar, masa, yiyecek ve iç mekan
Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Kemal Yüksel dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, gökyüzü, takım elbise ve açık hava

 

Turizmcilerin gurur gecesi

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği 28’nci Yıl Sonu Galası düzenledi. Gecede meslekte 50’nci ve dernekte 25’inci yılını dolduran turizmciler ödüllendirildi

Turizmcilerin gurur gecesi
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)
Antalya’nın Kundu turizm bölgesindeki bir otelde düzenlenen gala gecesi ile turizmde 50’nci yılını tamamlayan ve dernekte 25 yılını dolduran emektar turizmcileri ödüllendirdi. 28’inci Yıl Sonu Gala Gecesi’nde üyeler Avni Aker, Necip Fincancıoğlu, İbrahim Gezer, Sobutay Gönen, Aydın Aytuğ, Mehmet Alfuran, Kaya Gürlersan ve Rauf Akduman’a plaketleri POYD yönetim kurulu üyeleri tarafından verildi. Gala, daha sonra müzik eşliğinde devam etti.KÜLTÜR TURİZMİ
Geceye ünlü işadamı Bülent Eczacıbaşı da katıldı. Antalya’nın Türkiye’nin kitle turizmi açısından en değerli merkezlerinden biri olduğunu söyleyen Eczacıbaşı, turizmin 12 aya yayılması için kültür turizminin önemine dikkat çekti.

TURİZMCİLERE ÖVGÜ
Eczacıbaşı, “Müzeler, kültür festivalleri ve diğer etkinliklerle ülkeler, turizmden aldıkları payı arttırmaya çalışıyor. Sahip olduğumuz zenginlikleri düşününce, Türkiye bu alanda en başarılı ülke olabilir” diye konuştu. POYD Başkanı Ülkay Atmaca da turizmde iyi bir sezon geçtiğini belirterek, bu başarıda emeği geçenlere teşekkür etti. Atmaca, “Geçen yıl tüm zamanların en iyi yılıydı ancak bunu da geçtik. 2019, şu an tüm zamanların en iyisi oldu. Hedefimiz 16 milyondu ve bu rakama da adım adım koşuyoruz, bu yıl 16 milyonu yakalayacağız” dedi. Atmaca bu büyümede turizm sektörünün çalışanlarının da büyük pay sahibi olduğunu sözlerine ekledi.

AKTOB’da seçim heyecanı

ANTALYA’da turizm sektörünün en önemli sivil toplum örgütlerinden Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB), 14 Aralık Cumartesi günü seçime gidiyor. Seçimde, mevcut başkan Erkan Yağcı ile yönetim kurulu üyesi Yeliz Gül Ege yarışacak.

AKTOB da seçim heyecanı

AKTOB’un Concorde Hotel Lara’da saat 10.00’da başlayacak genel kurulunda, başkanlık için iki isim yarışacak. Üç yıllık görev süreci sonrasında ikinci kez başkanlığa aday olan Erkan Yağcı’nın karşısına, bu seçimde yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan Antalya Tanıtım Vakfı’nın da başkanı Yeliz Gül Ege aday olarak çıktı.

497 ÜYE OY KULLANACAK

AKTOB’un genel kurulunda, Kaş-Kalkan’dan başlayıp, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği’nin (ALTİD) bulunduğu Alanya sınırına kadar hizmet veren turizm işletmelerinden patronlar ve yetkilendirdiği profesyonel yöneticilerden oluşan 497 üye oy kullanacak. 497 üye içerisinde Alanya’dan 6 üye bulunuyor. Genel kurulda başkan dahil 15 kişilik yeni yönetim kurulu, denetim kurulu ve Türkiye Otelciler Federasyonu delegelerinin seçimi yapılacak.

GÜL EGE’DEN TÜROFED BAŞKANINA TEPKİ

Kuruluşundan itibaren iki yıllık görev süreci olan yönetim kurullarında bu dönem ilk defa görev süreci üç yıla çıkartılan AKTOB’da adaylığını açıklayan Yeliz Gül Ege, TÜROFED Başkanı Osman Ayık’a tepki gösterdi. TÜROFED’in çatı örgüt olarak AKTOB’un seçiminde tarafsız kalması, bölge seçimine müdahil olmaması gerektiğini belirten Ege, listesinde genç, yenilikçi ve tecrübe sahibi isimler olduğunu söyledi.

‘HİÇ KİMSENİN TİCARİ HAYATINI ETKİLEMEMELİ’

Gül Ege, “Bu kurumu çok daha iyi yerlere getireceğimizi, değişen dünyaya ayak uyduracağımızı düşünerek aday olduk. Gayet adil ve demokratik seçme ve seçilme haklarını kullanarak sandığa gideceğiz. Bu görevler gönüllü ve hiç kimsenin ticari hayatını etkilememelidir. Ve bir kadın yüzün Antalya’da turizmi temsil etmesi, uluslararası imajı anlamında da çok olumlu olacaktır” dedi.

ANTALYA'DA TURIZM SEKTORUNUN EN ONEMLI SIVIL TOPLUM ORGUTLERINDEN AKDENIZ TURISTIK OTELCILER VE ISLETMECILER BIRLIGI (AKTOB), 14 ARALIK CUMARTESI GUNU SECIME GIDIYOR. SECIMDE, MEVCUT BASKAN ERKAN YAGCI ILE YONETIM KURULU UYESI YELIZ GUL EGE YARISACAK.(FOTO:ANTALYA-DHA)

DAYANÇ “Kemer’e daha fazla insan çekebiliriz.” dedi.

KEMER’İN ÇITASI YÜKSELİYOR

Kemer İşadamları Derneği (KEMİAD) öncülüğünde Kemer’in markalaşması için yapılacakların anlatıldığı toplantı gerçekleştirildi.

Şehit Ömer Halisdemir Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya, Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, Belediye Başkanı  meclis üyeleri , Ramazan Kal, Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkan Yardımcısı Volkan Yorulmaz, Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Beykan Çizel, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Öğr. Üyesi Dr. Kezban Sönmez, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve turizmciler katıldı.

Toplantıda, Kemer’de, Akdeniz Üniversitesi’nin de destekleriyle bilimsel ve sanatsal faaliyetlerin yapılması, Kemer’in markalaşması ve marka değerinin yükseltilmesi, turizm potansiyeli, daha fazla turist çekebilmek için yapılması planlanan projeler ve festivaller gibi konular konuşuldu.

KEMER’DE YAPILACAK SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ TÜRKİYE’DE TEK OLACAK

Toplantıda konuşan Kaymakam Murtaza Dayanç, Kemer’e gelen yaklaşık 4,5 milyon turistin Kemer için büyük bir nimet olduğunu ve ülkeye önemli bir döviz girdisi olduğunu söyledi.

Turizm konusunun çok geniş bir yelpazeye sahip olduğuna vurgu yapan Kaymakam Dayanç, “Şehir turizmine yönelmemiz lazım. İnsanların buraya gelebileceği kent profili ortaya çıkarmamız gerekiyor. Kemer’e sualtı arkeoloji müzesi yapılırsa Türkiye’de tek olacak. Çünkü Bodrum’daki kapanacak. Bu ses getirir ve ilgi çeker. Müze konusu belli bir noktaya geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığına sunuldu. Bakanlıkta inceleniyor. Kemer Belediyesi de imar plan revizyonlarını yapacak. Arkasından ihaleye çıkılacak. Ayrıca etnoğrafya müzesi de yapılmalı. Bunun için eski jandarma karakolu düşünülüyor ama içerisinde kiracı var. İçerisinde bulunan işletmeci de Kemer için elini taşın altına koyabilir.” dedi.

Kaymakam Dayanç, Kemer’i markalaştırmak amacıyla yapılması gerekenler hakkında konuşmasına şöyle devam etti:
“Kemer’de Selçuklu Av Köşkü var. Buranın restorasyonu kabaca tamamlanmış durumda. Buranın çevre düzenlemesi yapıldıktan sonra Av müzesi olarak kullanıma açılması planlanıyor. Bu konuyu Antalya Valisi Münir Karaloğlu’na aktardık. Selçuklu ve Osmanlı’nın tarihini anlatan otantik bir yer olacak. Buranın çevre düzenlemesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda. Buradan onay bekliyoruz. İşin takibindeyiz.”

ÇALIŞ TEPESİ’NE UÇAK KOYULABİLİR

Tanıtım anlamında artık sosyal medyanın daha çok kullanılmaya başlanılmasına dikkat çeken Kaymakam Dayanç, “Kemer’de reklam faaliyetlerini güçlendirmek gerekiyor. İlçe merkezinde Çalış Tepesi var. Buraya gerçek bir uçak koyulabilir. Uçak kafe veya restoran olsun. Burada milyonlar fotoğraf çektirecektir diye düşünüyorum. Sadece burada fotoğrafım olsun diye gelenler olacaktır. Bu sayede ” ifadelerine yer verdi.

ULUSLARARASI FESTİVALLER YAPILMASI GEREKİYOR

Kemer’de uluslararası festivallerin de yapılması gerektiğine inandığını anlatan Kaymakam Dayanç, “Kemer’de Phaselis Festivali yapılıyor. Bu sene onuncusu yapıldı. Gelecek sene bunu uluslararası yapalım. Uluslararası festivaller yapmamız lazım. Bunu tüm Kemer’e yaymamız lazım. Gastronomi, müzik festivalleri yapabiliriz. Uluslararası etno müzik festivali yapabiliriz. Dünyanın çeşitli ülkelerine ait müzik kültürlerini anlatan bir festival olabilir. Üniversite de destek verecek. Gastronomi sokağı yapılabilir.

Topaloğlu ise uzun zamandır Kemer’in geleceği için yapılması gerekenler hakkında toplantılar yapıldığına dikkat çekerek, “Herkes elini taşın altına sokmaya başladı. Kemer’de neler yapılabilir diye çalışıyoruz. Kemer’in çıtasını nasıl yükseltebiliriz diye uğraşıyoruz. Belli bir yol da aldık zaten. Alınan kararları meclisten geçirerek önümüzdeki yıl uygulamaya koyacağız.” dedi.

KEMER’İN ÇITASI ARTIK YÜKSELİYOR

Kemer’de yapılması planlanan sanatsal ve bilimsel faaliyetler ile etkinlikler kapsamında Akdeniz Üniversitesi’nin ve sivil toplum kuruluşlarının da destek olacağının altını çizen  “Kemer’e nasıl bir katkı sağlarız diye çalışıyoruz. Kemer’de müze çalışmaları deva ediyor. Sanatsal faaliyetlere ağırlık vereceğiz. Anadolu Ateşi’nden Mustafa Erdoğan bizi arayarak yer istedi. Bana 10 dönüm yer verin her hafta Kemer’e yaklaşık 3 bin kişi getireyim dedi. Bu bizim için aslında büyük bir şans. Bir yerden başlamak gerekiyor. Kemer’in çıtası artık yükseliyor.” diye konuştu.

Toplantıda, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve meclis üyelerimiz de Kemer’de yapılması planlanan projeler hakkında görüşlerini bildirdi.

 

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar ve iç mekan
Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, oturan insanlar

Haksız Rekabet Koşulları Giderilmeli

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, esnaf ve sanatkarların zincir marketler karşısındaki
mağduriyetini giderecek yasa teklifinin vakit kaybetmeden Meclise sunulması gerektiğini
vurguladı.
AESOB Başkanı Adlıhan Dere, zincir marketlerin açılışlarına nüfus kriteri getirmeyi
amaçlayan yasa teklifinin vakit kaybedilmeden Meclise sunulması gerektiğini
belirterek, “Zincir marketlerin haksız rekabetiyle baş edecek gücü kalmayan esnaf ve
sanatkarlarımız, Perakende Kanunu’nda yapılacak düzenlemeleri dört gözle bekliyor. Bu
kapsamda, perakende ticarete yeni kurallar getirmek için Ticaret Bakanlığımız ile
Milletvekillerimiz tarafından üzerinde çalışılan yasa teklifi vakit kaybedilmeden Meclise
sunulmalı. Esnaf ve sanatkarlarımız 2020 yılına yeni düzenlemeyle girmeli.” dedi.
“Zincir Marketlere Düzenleme Getirilmeli”
AESOB Başkanı Adlıhan Dere, perakende ticarete yeni kurallar getirmeyi amaçlayan yasa
teklifiyle zincir marketlerin açılışında 10 bin ve üzeri nüfus kriterinin getirilmesi gerekliliğini
aktararak, “Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yapılacak değişiklikle
zincir marketlerin, nüfusu 10 bin ve üzerindeki yerleşim yerlerinde açılabilmesi, asgari 300
metrekare net satış alanı ile 100 metrekare ürün yükleme ve boşaltma alanına sahip olması,
asgari 20 araçlık otopark bulundurması ve mesken binalarda açılamaması şartı getirilmelidir.
Esnafımızın bu haksız rekabet koşullarında dayanacak gücü kalmadı.” dedi.
Zincir marketlerin sayılarının ülke çapında 35 bini geçtiğini ve bu durumun esnaf ve
sanatkarlara büyük zararlar verdiğinin altını çizen AESOB Başkanı Adlıhan Dere, “Perakende
sektöründe faaliyet gösteren esnafımızın zincir marketlerle rekabet edecek imkanı kalmadı.
Ülke çapında 35 binin üzerinde zincir market şubesi var. Piyasanın yüzde 60’ı üç büyük zincir
marketin elinde bulunuyor. Kendi reklamlarında bile şube sayılarıyla ve her mahalle arasında
açtıkları şubelerle övünüyorlar. Yapılacak yeni düzenlemede nüfus kriterlerine ek olarak
market markalı ürünlerin satışına kısıtlama getirilmesi ve yöresel ürün satma zorunluluğunun
olması gayet olumlu. Ayrıca esnafımızın bu marketler karşısında ayakta kalabilmesi için ucuz
ürün alabilmesinin de önü açılmalı.” şeklinde konuştu.

Boks Şampiyonası Kemer de başladı

Balkan Büyükler Boks Şampiyonası Antalya’da başladı

Balkan Büyükler Boks Şampiyonası, Antalya’nın Kemer ilçesinde başladı.

Balkan Büyükler Boks Şampiyonası, Antalya‘nın Kemer ilçesinde başladı.

Avrupa Boks Federasyonu Asbaşkanı ve Türkiye Boks Federasyonunu Başkanı Eyüp Gözgeç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uğraşları sonucunda şampiyonanın 30 yılın ardından tekrar düzenlendiğini söyledi.

Şampiyonaya 11 ülkeden 75 sporcunun katıldığını anlatan Gözgeç, “30 yıldan beri yapılmayan bir şampiyonaydı. Katılan ülkelerin azalması sebebiyle durdurulmuştu. Avrupa Boks Federasyonu Asbaşkanı olduktan sonra ülkelerle toplandık ve şampiyonayı geri getirdik.” ifadelerini kullandı.

 

Gözgeç, şampiyonaya katılımın yüksek olmasından memnun olduklarını sözlerine ekledi.

İlk gün müsabakalarında 24 sporcu ringe çıktı.

Şampiyona, 15 Aralık Pazar günü yapılacak final müsabakaları ile sona erecek.

Balkan Büyükler Boks Şampiyonası Antalya'da başladı

Vali Karaloğlu ‘Kırmızı Uyarı’yı açıkladı

Vali Karaloğlu 'Kırmızı Uyarı’yı açıkladı

Bugün saat 18.00’dan sonra gece yarısı yağış miktarının hızlanacağını vurgulayan Vali Karaloğlu sabah 08.00’a kadar şiddetli yağış devam edeceğini belirterek vatandaşların özellikle gece dikkatli olmasını önerdi.

Okulların tatil olup olmayacağıyla ilgili binlerce mesaj aldığına da dikkat çeken Karaloğlu “Riske göre tedbir almak durumundayız. Şu anda öyle bir durum söz konusu değil. Yarın da çocuklar okulların tatil olmasını beklemesin” dedi.

Dün öğle saatleri itibariyle Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Antalya Merkez, Kemer ve Serik ilçesi ile ilgili kırmızı uyarı yayınladığını ifade eden Vali Karaloğlu “Türkiye’de ilk defa kırmızı renkli uyarı da yayınlanmış oldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz bildiğiniz gibi meteorolojik olaylarla ilgili tahmin yürüten ve tahminleri dolayısıyla da kurumları ve toplumu uyaran bir kuruluşumuz.

Şubat 2019 itibari ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyarı sistemini dünyanın da uyguladığı renkler üzerinden yayınlıyor ve ilk defa da Türkiye’de kırmızı uyarıyı dün, bugün ve yarın için Antalya’da yayınladı. 24 saat içerisinde Antalya merkez, Kemer ve Serik’i de içine alan bölgede metrekareye 100 ile 250 kg yağış düşeceği belirtildi” şeklinde ifadeler kullandı.

Kırmızı uyarı nedir? 

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün uyarı sistemindeki renkleri açıklayan Vali Karaloğlu “Sistemde Yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı olmak üzere dört ayrı renk var.  Yeşilde herhangi bir tedbire gerek yok.

Sarı da tedbir alınması ile ilgili bir uyarıda bulunmuş oluyor. Turuncu meteorolojik verilerin hasar ve kayıp oluşması muhtemeldir. Kırmızıda ise büyük hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir uyası veriliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu uyarıları oluşması muhtemel olan zararları ortadan kaldırmak ve ya azaltabilmek amacıyla hem kamu kurumları, hükümet ve belediyeler için hem de vatandaşlarımız için veriyor.

Bazen doğa olayları karşısında gücünüz yetmez ama zararları azaltabilirsiniz. can kaybını engellersiniz de mala zarar gelebilir. İşte bu önlemleri alabilmemiz amacıyla meteoroloji müdürlüğümüz şubat ayı itibariyle renkli uyarı sistemine geçti ve ilk defa da Antalya’da dün ve bugün yaşanacak olan meteorolojik verilerden yola çıkarak kırmızı uyarı verilmiş oldu” diye konuştu.

Şiddetli yağış gece bekleniyor 

Antalya ve çevresinde an itibariyle beklenen yağışların düşmediğini belirten Vali Karaloğlu, akşam saatlerinde vatandaşları dikkatli olmaya davet etti.

Karaloğlu “Dün öğle saatleri itibari ile şuana kadar Serik ve Manavgat bölgemizde yaklaşık 30 kg yağış aldık. Aksu, merkez Döşemealtı ve Kemer’de de 5 ile 15 kg arasında bir yağış miktarımız var. Esas beklentimiz Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’müzün de bize uyarısı bugün saat 18.00’dan sonra, özellikle gece yarısı yağış hızlanacak. Esas yağışı gece alacağız ve saat 08.00’a kadar da şiddetli yağış devam edecek” dedi.

Antalya teyakkuzda 

Kamu Kurumları ve Belediyeler iş birliği ile kriz masası oluşturduklarını belirten Karaloğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bugün 18.00 ile sabah 08.00 arası yağış miktarının artacağını bekliyoruz. Hem Büyükşehir Belediyemiz hem kamu kurum ve kuruluşlarımız teyakkuz halinde.

Dün Meteoroloji bize ve diğer kamu kuruluşlarımıza uyarıyı geçtikten sonra Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezimizde (GAMER) Vali Yardımcımızın Başkanlığında, Karayolları, DSİ, Büyükşehir Belediyemiz, uyarı bölgesi içerisinde yer alan 7 ilçe belediyelerimizden temsilcilerin yer aldığı bir kriz merkezi oluşturduk. Olayı yakından takip ediyoruz. Bu gecede takibimiz devam edecek ümit ediyoruz ki sorun yaşamadan bu süreci tamamlayalım.

Vatandaşlarımızın duyarlı olmasına ihtiyacımız var. Özellikle gece saatlerinde su basması riski olan bölgelerde oturan vatandaşlarımızın su basması tehlikesine karşı tedbirli ve dikkatli olmasını, öneriyoruz.

Hem büyükşehir hem ASAT hem itfaiye ekiplerimiz hem de DSİ ve Karayolları ekiplerimiz gece de görevleri başında olacak. Şuanda kriz merkezimizin yönettiği 1452 personel hazır durumda. Arazide olan 213 ekibimiz var. 252 iş makinası ve 124 kamyonla olayı takip ediyoruz.

Ümit ediyoruzki herhangi bir olumsuzluk yaşanmasın ama bir olumsuzluk yaşanması durumunda da biz kamu kurumları olarak belediyelerimizle beraber olaya müdahale etmek için vatandaşımıza yardımcı olmak üzere hazırız” şeklinde konuştu.

Okullar tatil olacak mı? 

Konuşmasını kırmızı uyarının ilk defa verilmiş olması dolayısıyla hem ulusal medyanın, hem de vatandaşlarınçok fazla ilgisini çektiğini belirterek sürdüren Karaloğlu “Uyarıların ne anlama geldiğini anlamak için iyi bir farkındalık oluştu.

Ama dün gece sabaha kadar sosyal medya hesaplarımız susmadı. 10 bine yakın mesaj gelmiş dün gece. Sorulan şey şu: ‘Bugün okullar tatil olacak mı?’ Biz tabi ki meteoroloji ile bölge müdürlüğümüzle anbean, saatlik olarak verileri alıyoruz.

Biz zaten bugün gün içerisinde yağışların çok fazla olmayacağını, zaten dün yayınlamış olduğumuz uyarıda da var. Yani okulları tatil edecek bir risk görmediğimiz için öyle bir tedbir de almadık.

Ama ne yazık ki çok sayıda mesaj aldık, çocuklardan gelen mesajlara biz de gülüyoruz. Çok yaratıcıçocuklarımız var, esprili mesajlar atıyorlar. Şimdi gelirken yolda gördüm. Birisi Konyaaltı sahilinden, denizden hortum çıktı diye mesaj atmış bana, bir de video var.

Denizin kenarında plastik bir hortumu bulmuş, Konyaaltı sahilinde hortum çıktı diye çekmiş bana atmış. Ama bazen veliler de ‘çocuklarımız ıslanacak, nasıl okula gitsin?’ diye mesajlar atıyor.

Ben Rizeliyim, her yağmur yağışında okulları tatil etsek Rize’de 300 gün yağmur yağıyor. Tabi her yağmur yağdığında okulları, daireleri tatil etme şansımız yok. Bir risk oluşunca onu değerlendireceğiz. Riske göre tedbir almak durumundayız.

Şu anda öyle bir durum söz konusu değil. Yarın da sekizden sonra yağışların hafifleyeceğini söylüyorlar. Yarın da çocuklar tatil beklemesin onun için söylüyorum bunları” dedi.

Bodyguardlar döverek öldürdü

Bodyguardlar döverek öldürdü

Olay, 6 Aralık Cuma günü Yeşilbahçe Mahallesi 1450. Sokak’ta meydana geldi.

49 yaşındaki Tevfik Demir ile Erkan K. arasında tartışma çıktı.

Tartışmanın ardından Erkan K., bir eğlence merkezinde bodyguardlık yapan Ahmet K. ve Yusuf B. ile Tevfik Demir’i darp etmek için anlaştı.

Olay günü evinden çıkan Tevfik Köse, tam arabasına bineceği sırada arkasından yaklaşan Ahmet K. ile Yusuf B.’nin saldırısına uğradı.

Başına sert bir cisimle vurulan Demir, kanlar içerisinde yere yığıldı. Saldırganlar ise olay yerinden kaçtı.

Olay yerine gelen sağlık ekipleri Demir’i hastaneye kaldırdı.

Başına aldığı darbeler sonucu ağır yaralanan Demir, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Demir’in cansız bedeni Adli Tıp Kurumunda yapılan otopsinin ardından Antalya’nın Serik ilçesinde toprağa verildi.

Ekipler Ahmet K., Yusuf B. ve Erkan K.’yi gözaltına aldı. 3 zanlı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

HALK ET SATIŞA BAŞLADI

Kıyma 35 lira Kuşbaşı 44 lira
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in seçim vaatleri arasında bulunan Halk Et projesi hayata geçti. Halk Et’in ilk satış mağazası Kepez İlçesi Zafer Mahallesi’nde açıldı.

 Kıyma 35 lira Kuşbaşı 44 lira

Antalyalılara ekonomik ve sağlıklı et sunan Halk Et Satış Mağazası açıldığı andan itibaren vatandaşların akınına uğradı. Söz verdikleri tarihte Halk Et Satış Mağazası’nı Antalyalıların hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Başkan Muhittin Böcek, “Vatandaşlarımız bundan sonra ucuz et yiyecekler” dedi. Uygun fiyatıyla birlikte sağlıklı ve güvenilir olduğu için Halk Et’i tercih ettiklerini söyleyen vatandaşlar Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e teşekkür etti.

6 GÜN AÇIK OLACAK

Yerelden ve kırsaldan kalkınma hedefiyle yola çıkan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in halka uygun fiyatlı ve sağlıklı et sunmak amacıyla açılması talimatını verdiği Halk Et satış mağazalarının ilki Kepez Zafer Mahallesi’nde hizmet vermeye başladı. Son derece modern ve sağlıklı koşullarda halka ucuz et sunan Büyükşehir Belediyesi ANET Halk Et Mağazası vatandaşın yüzünü güldürdü. Pazar hariç haftanın 6 günü 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet verecek Halk Et’te dana kıymanın kilosu 35 lira 90 kuruş, dana kuşbaşının kilosu 44 lira 90 kuruş gibi uygun rakamlarla satılıyor.

FİYAT VE HİZMET MEMNUNNİYETİ

Saat 08.00’de kapılarını açan Halk Et Satış Mağazası’na Antalyalılar yoğun ilgi gösterdi. Günlerdir mağazanın açılmasını beklediklerini söyleyen vatandaşlar, kıyma ve kuşbaşı başta olmak üzere her türlü et ve sakatatı mağazada bulabildiklerini söyledi. Sabah ilk iş Halk Et Mağazasına geldiğini söyleyen Şirin Kuşçu etleri de, fiyatları da hizmeti de çok beğendiğini söyledi.

SAĞLIKLI VE GÜVENİLİR

Sağlıklı ve güvenilir olduğu için Halk Et’i tercih ettiğini söyleyen İmren Koçyiğit ise “Fiyatlar son derece güzel. Burada güvenli ve sağlıklı et alacağımıza eminiz. Ayrıca çiftçiye destek yönü de var. Ben emekli tarımcıyım. Üreticinin desteklenecek olması son derece önemli. Bizim hoşumuza gitti. Günlerdir takip ediyoruz. Antalya genelinde de yaygınlaştırılırsa çok güzel olur. Verdiği sözleri sırasıyla tutan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e çok teşekkür ederiz” dedi.

FİYATTAN ZİYADE KALİTE ÖNEMLİ

Kendisi için fiyattan ziyade etin kaliteli ve sağlıklı olmasını önemsediğini söyleyen Suzan Eroğlu da bundan sonraki kasap alışverişini Halk Et Mağazası’ndan yağacağını belirtti. Eroğlu, “Benim için etin sağlam ve güvenilir olması çok önemli. Halk Et bize bu imkanı sunduğu için çok sevinçliyiz. Etler Antalya’mızın kendi ürünü, alışverişimize buradan devam edeceğiz” diye konuştu.

5 KİŞİLİK KOMİSYON KURULDU

Söz verdikleri tarihte Halk Et Satış Mağazası’nı Antalyalıların hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Vatandaşlarımız bundan sonra ucuz et yiyecekler” dedi. Halk Et’te satılan ürünlerin ucuz olmasının yanında güvenli olduğunun da altını çizen Başkan Böcek, “Biz mal alımlarını ilk elden yapmaya çalışıyoruz. Bunun için içerisinde veteriner, gıda mühendisi ve uzman kişilerin olduğu 5 kişilik bir komisyon kurduk. Bu ekip hayvanlarımızı alıyor. Kendi mezbahamızda kestiriyoruz daha sonra da veteriner gözetiminde bunları işliyoruz” diye konuştu.

VATANDAŞ MEMNUNİYETİ ÖLÇÜLÜYOR

Başkan Muhittin Böcek, Antalyalıları ucuz ve sağlıklı etle buluşturmaya devam edeceklerini belirterek, şunları söyledi: “Kıymayı ve eti piyasa fiyatının altında satıyoruz. Hem de sağlıklı ve güvenli bir şekilde. Nüfusa göre diğer ilçelerimizde de satış mağazalarımızı oluşturmaya başlayacağız. İlk önce burada satışa başladık. Vatandaşlarımızın memnuniyetlerini ölçüyoruz. Antalyalılara en güzel hizmeti sunmak bizim görevimiz.”