TUBAM (Tüm Uyuşturucu Bağımlılıkları Arındırma Merkezi

                         Dile kolay tam 16 yıl… 16 yıl uyuşturucu bağımlılığı yaşadıktan sonra uyuşturucudan kurtuldu. Kendisi gibi eski uyuşturucu bağımlısı arkadaşlarını çevresinde topladı ve işte TUBAM böyle kuruldu.
TUBAM (Tüm Uyuşturucu Bağımlılıkları Arındırma Merkezi) www.tubam.net üzerinden hizmet vermektedir. Kurum KOSGEB’in vermiş olduğu kuruluş desteği ile kuruldu. Kurum madde bağımlıları ve aileleri için ilk etapta sadece bilgilendirme hizmeti sunuyordu. Ancak devlet desteği ile bugün ücretsiz uyuşturucu tedavisi hizmeti veren bir kurum haline geldi.
Kurumun özelliği, bildiğimiz tüm uyuşturucu tedavisi yapan merkezlerden çok farklı. Kurum öncelikle kendisi ile iletişime geçen bağımlı veya bağımlı yakınlarıyla görüşmeler yapmakta. Bu süreçte yıpranan aile bireylerine psikolojik destek vermektedir. Aile fertlerine bağımlıya nasıl davranmaları gerektiğini ve bu süreçte neler yapmaları gerektiğini aktarıyorlar. Bağımlı kişi ile tedavi öncesi iletişimi sürdürerek bağımlıyı tedaviye hazırlıyorlar. Sonrasında bağımlı bireyi anlaşmalı olduğu hastanelerde ücretsiz tedavi olması için yönlendiriyorlar.
Ancak kurumun verdiği hizmet burada bitmiyor. Kurum tedaviye gönderdiği birey ile tedavi sonrası iletişimini koparmıyor. TUBAM Kurucuları Bulut Bayraktaroğlu ve Sümeyye Tıknazoğlu tedavi sürecinin sonrasını en önemli dönem olarak görüyor. Kendileri; “kişi tedavideyken aslında bir cam fanus içerisinde oluyor. Yani istese de maddeye zaten ulaşamıyor. Önemli olan tedaviyi bitirdikten sonra yaşantılarına nasıl devam edecekleridir.” şeklinde bir yorumda bulunuyor ve bu yüzden asıl sürecin tedavi sonrası başladığını belirtiyor.
Tedavi sonrası kişi ile iletişimi koparmıyorlar. Yani bir nevi takipte kalınıyor. Tedavi sonrası yaşantısında bireyin neler yapması gerektiği, nasıl davranması ve nasıl yaşaması gerektiği ile ilgili onlara koçluk etmiş oluyorlar.
Kurumun bağımlıya verdiği destek burada da bitmiyor. Tedavi sonrası belirli bir süre temiz kalmış kişileri KOSGEB’in vermiş olduğu personel desteği sayesinde kurumlarında istihdam ediyorlar. Yani bir zamanların uyuşturucu kullanıcıları tedavi sonrası uyuşturucu ile mücadele eden ve başka ihtiyaç sahiplerinin imdadına koşan bireyler haline dönüşüyorlar.
Kurumun sloganı “UYUŞTURUCU KADER DEĞİLDİR” şeklinde. TUBAM kurucuları kendi tecrübelerine dayanarak şunları ifade ediyorlar: “uyuşturucu kullanan kişilerin neredeyse tamamı bağımlılık süreçlerinde uyuşturucunun bırakılamaz bir illet olduğunu düşünüyorlar. Biz ve kurumumuzda çalışan herkesin onlara umut olmasını temenni ediyoruz. Denemekten asla çekinmeden uyuşturucunun bırakılabilir olduğunu göstermek istiyoruz. Biz bıraktıysak herkes bırakabilir.”

Hem yıkar hem nemalanırız….!

.     Kemere göreve gelirken sen ben yok biz varız diyenler Kemer Belediyesinin imkanlarını şahsi şekilde kullanmaya devam ediyor. Öyleki geçtiğimiz yıl  olbia  parkını santim santim kiraya verip  rant sağlayanlar sezon öncesi yine pazarlıklara devam ediyorlar.                       Öyleki geçtiğimiz hafta Başkanın makamında çıkan kavganın asıl sebebininde  rant için olduğu iddia ediliyor. Kanun ve kural tanımayan bu yönetime önemli bir uyarı geldi. Buna göre Tahliye edilmesi gereken işyerleri!

Sayıştay, Kemer Belediyesi’nin kanuna aykırı olarak kira sözleşmeleri uzatılan işyerleri ile ilgili tahliye kararı alınmasını istemişti. Kemer Belediyesi bu işyerlerinin tahliye işlemlerine başlayıp, başladığı merak konusu oldu.

Sayıştay raporunda; “Mülkiyeti belediyeye ait olup, kiraya verilen taşınmazlardan kira süresi sona erenlerin ihale yapılmaksızın sözleşme sürelerinin uzatılması belediyenin mülkiyetinde olup kiraya verilmiş olan gayrimenkullerden kira süresi sona erenler için 2886 sayılı devlet ihale kanunu hükümleri gereği yeniden ihaleye çıkılmadığı, mevcut kira sözleşmelerinin belirli sürelerle birden çok kez uzatıldığı görülmüştür. Söz konusu husus 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda da yer almaktadır.” denildi.

KANUNLAR YERİNE GETİRİLMEDİ

Raporda şu ifadelere yer verildi; yapılan incelemede; mülkiyeti belediyeye ait olup kiraya verilmiş olan aşağıdaki tablodaki taşınmaz malların sözleşme sürelerinin, kira sürelerinin bitiminde belirli sürelerle (1, 2, 3, … yıl) bir veya birden çok kez uzatıldığı, sözleşme süreleri sona eren bu taşınmazların kiralanması için 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 35’inci maddesi gereği yeniden ihale yapılmadığı ve Kanunun 75’inci maddesi hükümlerinin uygulanmadığı görülmüştür. Rapora göre, Kemer Belediyesi’nin kanuna aykırı kira sürelerini uzattığı yerlerle işlem tahliye işlemlerine başlayıp, başlamadığı merak konusu oldu.

İŞTE KANUNA AYKIRI KİRA SÜRELERİ UZATILAN VE TAHLİYE EDİLMESİ GEREKEN YERLER

Çocuğumun kafasını ağzına aldı

Anne yaşadığı dehşeti anlattı: Çocuğumun kafasını ağzına aldı

Anne yaşadığı dehşeti anlattı: Çocuğumun kafasını ağzına aldı

ANTALYA’da, iki köpeğin saldırması sonucu ağır yaralanan 2 yaşındaki B.Ö.’nün annesi Z.Ö.’nün Antalya Cumhuriyet Savcılığı’nda verdiği ifadesi ortaya çıktı.

Olay, geçen yıl 2 Kasım Cumartesi günü, Döşemealtı ilçesi Duacı Mahallesi’nde meydana geldi. Z.Ö., 2 yaşındaki kızı B.Ö. ve 3 yaşındaki oğlu B.Ö. ile birlikte erkek arkadaşı C.B.’nin evine gitti. C.B. sabah kahvaltı alışverişini yapmak için evden çıktı. Z.Ö. ise yanında kızı ve oğlu varken evdeki malzemelerle kahvaltı hazırlamaya başladı. Bu sırada, 2 yaşındaki İ.B.’yi evdeki iki köpekten korktuğunu görünce kucağına aldı. Ancak, Frenk isimli köpek küçük kıza saldırdı.

‘ÇOCUĞUMUN ÜZERİNE KAPANDIM’

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma sırasında anne Z.Ö. yaşadıklarını anlattı. Kızı yerde otururken olayın meydana geldiğini belirten Z.Ö., yaşananları şöyle anlattı:

“Kızımın korktuğunu anladım. Yanımızda köpeklerden Frenk vardı. Ben eğilip İ.B.’yi kucağıma aldığımda Frenk kızımı kucağımdan yere çekti. Çocuğu tekrar almak istediğimde Frenk kızıma saldırıp ısırıyordu. Tahminen 3 dakika kadar sonra Paşa isimli köpek de İ.B.’ye saldırmaya başladı. Oğlum B., korkudan zıplayarak bağırıyordu. Fakat ona saldırmadılar. Ben çocuğumun üzerine yere kapandım. Korumaya çalıştım. Vurursam daha da saldırganlaşacaklarını düşündüğümden köpeklere vuramıyordum. Fakat çocuğumun üzerine kapanarak korumaya çalıştım. Köpekler ise her buldukları boşlukta çocuğumu ısırıyordu. Bir ara ikisinden birisi çocuğumun kafasını ağzına aldı. Ben köpeğin ağzını açmaya çalıştım. Bu sırada ısıran köpeğe de vurdum. Bir ara çocuğumun kalçasını da ısırdılar. ‘Çocuğum ölüyor. Yardım edin’ diye bağırdım ama sesimi kimseye duyuramadım. C. Balkon kapısına vurarak içeri girdi. Köpekleri ayırdı. Sonra onları dışarıya çıkardı. İ.B.’yi alıp tezgahın üzerine koydum. C.B. çocuklarımı gelip kurtardığı için zarar görsün istemedim. İlk ifademizde piknik yerinde sahipsiz köpeklerin saldırdığını söylemiştik. Doğrusu şu an anlattığım olaydır. Çocuğumun yaralanması sebebiyle kimseden şikayetçi değilim.”

EV SAHİBİ: Z.Ö.’YÜ UYARMIŞTIM

Ev sahibi C.B. de jandarmadaki ifadesinde, Z.Ö.’yü çocukların düşebileceği, köpeklerin sorun çıkarabileceği yönünde uyardığını söyleyerek, “Z.Ö.’ye çocukları köpeklerle yalnız başına bırakmamasını söylemiştim. Market dönüşünde salonda Z.’yi, kızını yerden alıp masanın üzerine koyarken gördüm. Çocuğun başında, boynunda, kasıklarında derin çizikler vardı ve kanıyordu. Başının yan tarafı yüzülmüş gibi kan içindeydi. O esnada köpeklerim Z.Ö.’nün yanındaydı, saldırgan değillerdi. Ayrıca benim köpeklerim eğitimlidir. Ancak her ihtimale karşı ben Z.Ö.’ye uyarılarımı yapmıştım. Çocukları köpeklerle başbaşa ve yalnız başına bırakmamasını, merdivenlerden düşebileceğini söylemiştim. Olayda benim kastım ve ihmalim yoktur. Herhangi bir suçum yoktur. Bu olay Z.Ö.’nün sorumsuzluğudur” dedi.

ADLİ TIP KÖPEK ISIRIĞINI DOĞRULADI

Olay tarihinde ‘taksirle yaralama’ suçundan adliye sevk edilen Z.Ö., savcılıktaki işlemleri sonrası serbest bırakılmıştı. Olayla ilgili soruşturma başlatan savcılık, B.Ö.’nün vücudundaki yaraların nedeninin belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu’ndan rapor talep etmiş, yapılan incelemede, yaraların, köpek ısırmasından kaynaklandığı belirlenmişti. Küçük kız tedavisinin ardından annesine teslim edilirken, saldırgan köpek ise yakalanarak hayvan barınağına konulmuştu.

ANTALYA'DA, IKI KOPEGIN SALDIRMASI SONUCU AGIR YARALANAN 2 YASINDAKI B.O.'NUN ANNESI Z.O.'NUN ANTALYA CUMHURIYET SAVCILIGI'NDA VERDIGI IFADESI ORTAYA CIKTI.(FOTO:ANTALYA-DHA-ARSIV)

Ormanda kendisini ağaca astı

ANTALYA’da, bunalıma girdiği öne sürülen Osman Ç. (72), ormanda kendisini iple ağaca asarak, yaşamına son verdi.

Olay, saat 10.30 sıralarında, Kemer  ilçesinde bulunan ormanda meydana geldi. Antalya Bulvarı’ndan geçenler, ağaca asılı kişiyi görünce 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirdi. İhbar üzerine bölgeye gelen sağlık ekipleri, yaptığı kontrolde, ağaca iple kişinin yaşamını yitirdiğini belirledi. Yapılan araştırma sonucu cansız bedenin, Osman Ç.’ye ait olduğu tespit edildi. Polis, bunalıma girdiği öne sürülen Osman Ç.’nin intihar ettiğini belirledi. Osman Ç.’nin cansız bedeni, otopsi için Antalya Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü

TEFECİ GALERİCİ DOLANDIRICI…!

73 milyon lirayla sır olan galericinin ortağından suçlama

ANTALYA’da lüks otomobil satışı yapan bir galerinin sahibi Tuğrul E., araç almak isteyen kişilerden topladığı 73 milyon lira ile sırra kadem bastı. Tuğrul E.’nin ortağı olan Kadir D., Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na gidip, asıl mağdurun kendisi olduğunu öne sürdü ve suç duyurusunda bulundu.

Olay, 8 Şubat sabahı patlak verdi. Birçoğu iş insanı çok sayıda kişi, Tuğrul E.’nin (24) Muratpaşa ilçesinde 4 yıl önce açtığı galeriye gitti. Galeri sahibine ulaşılamazken, alacaklılar çalışanlardan ‘Nerede olduğunu bilmiyoruz’ yanıtını aldı. Saatler süren gerginlik sonrası, bu kişilerden bazıları, galeride bulunan araçlardan aldı. Savcılıklara ve emniyete yaklaşık 100 kişi müracaat ederek dolandırıldıklarını iddia etti. Toplanan paranın miktarının ise 73 milyon TL olduğu ifade edildi.

 

Galerici Tuğrul E.’nin ortağı olan ve hakkında suç duyurusu yapılan Kadir D. de, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek, ortağının kendisini de dolandırdığını ileri sürdü, hakkında suç duyurusunda bulundu. Tuğrul E. ile daha önce bir ticaretlerinin olduğunu ve kendisine güven sağladığını belirten Kadir D., “Son olarak 4 aracı onun galerisine satması için koydum. Araçların kayıtlarını da adı geçen şahsın şirketi üzerine yaptım. Daha sonra araçlarla birlikte kaybolmuştur. Şu aşamada şüpheliye ulaşamıyorum. Öğrendiğim kadarıyla şüphelinin bu ve benzeri olaylarının olduğunu ve kaçak durumda olduğunu öğrendim” dedi.

 

Kadir D.’nin avukatı Ali Çelik ise, olayın sadece emniyeti suiistimal değil, aynı zamanda nitelikli dolandırıcılık suçunu oluşturduğunu söyledi. Tuğrul E. ile müvekkili Kadir D.’nin 2019 yılının Mayıs ayından itibaren ortak iş yaptığını belirten Çelik, şöyle konuştu:

 

“Tuğrul E., konsinye diye tabir edeceğimiz şekilde araç alım satımlarına aracılık ederek Kadir D.’nin şirketleri adına satın aldığı araçları galerisinde müşterilerine satmıştır. Kadir D. ile Tuğrul E., 2019 yılı aralık ayına kadar bu satışlardan elde edilen karı bölüşmüşlerdir. Sonra birlikte ayrı bir şirket kurmuşlardır. Şirketin adı da ortağının isminden oluşmaktadır. Şirket hisselerinin yüzde 90’ı Kadir D., yüzde 10’u ise Tuğrul E.’de olacak şekilde tescil edilmiştir. Şirketin kuruluşu sağlandıktan sonra şikayetimize konu 4 araç Tuğrul E. Ltd. Şti. adına satın alınmıştır. Araçların bedeli için şirket, bir bankadan ticari kredi kullanmıştır. Şikayet ettiğimiz Tuğrul E. ortadan kaybolunca müvekkilim bankadan şirket adına kullandığı 4 milyon 696 bin 700 TL parayı bankaya geri ödemiştir. Tuğrul E., müvekkilimi bahsettiğimiz bedel kadar da dolandırmıştır. Kendisinden şikayetçiyiz

Kemer-Antalya Etabı Bisiklet Turu başladı.

c

Uluslararası Bisiklet Birliğinin (UCI) 2.1 kategorisinde bulunan Antalya Bisiklet Turu dün başlamıştı bugün ise Kemer’de start alan bisikletçiler Start alarak yarışlara başladılar.

(Tour of Antalya), 23 ülkeden 29 takım ve 174 sporcunun katılımıyla başlarken Kemer Cumhuriyet Meydanını dolduran Kemer Anadolu Turizm Otelcilik Okulu öğrencileri tezahuratları ile bisikletçilere hafif yağmurlu havada moral verdiler. Ayrıca Kemer Halk Oyunları ekibi gösterileri ile davetlilerden büyük alkış aldı.

Yarışmanın startını Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaoğlu, Kemer Cumhuriyet Başsavcısı Veli Ecir verdi.

Antalya’da rezidansta korkutan yangın

ANTALYA’da, 5 katlı rezidansın giriş katında, elektrik aksamındaki kısa devreden çıktığı değerlendirilen yangın, kısa süreli paniğe neden oldu. Alevler, itfaiye ekiplerince 1 saatte söndürülürken, dumandan etkilenen 12 kişi, hastaneye kaldırıldı.

Konyaaltı ilçesi Liman Mahallesi 33 Sokak’taki rezidansın giriş katında, saat 07.30 sıralarında yangın çıktı. Soner Erkaya’nın kiracı olarak bulunduğu dairede başlayan yangın, kısa sürede büyüdü. Alevleri fark eden, rezidansta oturan, çoğu Rus ve ABD’li olan kişiler, panik yaşadı. Yangın tüpleriyle alevlere müdahale eden site görevlileri, Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerine haber verdi. Kısa sürede itfaiye, polis ve sağlık ekipleri bölgeye geldi. Alevlere müdahale edilirken, konut hemen tahliye edildi. Dumandan etkilenen 12 kişi, ambulanslarla hastanelere götürüldü, 3 kişiye ise olay yerindeki sağlık ekipleri müdahale etti. Yangın, itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1 saatlik müdahalesi sonucu kontrol altına alınıp, söndürüldü.

Site sakinlerinden Atilla Sönmez, sabah namazı için erken kalktığını, önce kokuyu alıp ardından alevleri fark ettiğini söyledi. Sönmez, “Ne olduğunu anlayamadık. Alevleri görünce kendimi dışarı attım. Binada 30 daire var” dedi.

Konyaaltı Emniyet Müdürü İrfan Ağlamaz da mahalleye gelip, itfaiye ekipleri ve site yöneticilerinden bilgi aldı. Elektrik aksamındaki kısa devreden çıktığı değerlendirilen yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

ANTALYA'DA, 5 KATLI REZIDANSIN GIRIS KATINDA, HENUZ BELIRLENEMEYEN NEDENLE YANGIN CIKTI. ALEVLER, ITFAIYE EKIPLERINCE 1 SAATTE SONDURULURKEN, DUMANDAN ETKILENEN 14 KISI, HASTANEYE KALDIRILDI.  (FOTO: BULENT TATOGULLARI/ANTALYA,DHA)

ANTALYA'DA, 5 KATLI REZIDANSIN GIRIS KATINDA, HENUZ BELIRLENEMEYEN NEDENLE YANGIN CIKTI. ALEVLER, ITFAIYE EKIPLERINCE 1 SAATTE SONDURULURKEN, DUMANDAN ETKILENEN 14 KISI, HASTANEYE KALDIRILDI.  (FOTO: BULENT TATOGULLARI/ANTALYA,DHA)

ANTALYA'DA, 5 KATLI REZIDANSIN GIRIS KATINDA, HENUZ BELIRLENEMEYEN NEDENLE YANGIN CIKTI. ALEVLER, ITFAIYE EKIPLERINCE 1 SAATTE SONDURULURKEN, DUMANDAN ETKILENEN 14 KISI, HASTANEYE KALDIRILDI.  (FOTO: BULENT TATOGULLARI/ANTALYA,DHA)

ANTALYA'DA, 5 KATLI REZIDANSIN GIRIS KATINDA, HENUZ BELIRLENEMEYEN NEDENLE YANGIN CIKTI. ALEVLER, ITFAIYE EKIPLERINCE 1 SAATTE SONDURULURKEN, DUMANDAN ETKILENEN 14 KISI, HASTANEYE KALDIRILDI.  (FOTO: BULENT TATOGULLARI/ANTALYA,DHA)

ANTALYA'DA, 5 KATLI REZIDANSIN GIRIS KATINDA, HENUZ BELIRLENEMEYEN NEDENLE YANGIN CIKTI. ALEVLER, ITFAIYE EKIPLERINCE 1 SAATTE SONDURULURKEN, DUMANDAN ETKILENEN 14 KISI, HASTANEYE KALDIRILDI.  (FOTO: BULENT TATOGULLARI/ANTALYA,DHA)

ANTALYA'DA, 5 KATLI REZIDANSIN GIRIS KATINDA, HENUZ BELIRLENEMEYEN NEDENLE YANGIN CIKTI. ALEVLER, ITFAIYE EKIPLERINCE 1 SAATTE SONDURULURKEN, DUMANDAN ETKILENEN 14 KISI, HASTANEYE KALDIRILDI.  (FOTO: BULENT TATOGULLARI/ANTALYA,DHA)

23 ülkeden yüzlerce yatırımcı

Antalya OSB Teknopark, 23 Akdeniz ülkesinin melek yatırımcılarını Antalya’da buluşturacak. Dünya Melek Yatırım Forumu, ilk bölgesel zirvesini Antalya OSB Teknopark ev sahipliğinde Antalya’da düzenleyecek

Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Teknopark, küresel erken aşama yatırım ve sermaye piyasalarının Davos’u olarak kabul edilen Dünya Melek Yatırım Forumu (World Business Angels Investment Forum-WBAF) iş birliği ile 23 Akdeniz ülkesinin melek yatırımcılarını Antalya’ya getirecek. 2021 yılı Ekim ayında düzenlenmesi kararlaştırılan Dünya Melek Yatırım Forumu Akdeniz Zirvesi’nin protokolü, Antalya OSB Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar ve WBAF Başkanı Baybars Altuntaş tarafından imzalandı.

Ev sahibi Antalya
Protokolün imzası, İstanbul’da düzenlenen Dünya Melek Yatırım Forumu 2020’nin resmi açılış töreninde gerçekleşti. İş ve politika dünyası başta olmak üzere toplumun tüm alanlarından aktörlerin bir araya geldiği, 78 ülkeden yatırımcıların 42 farklı ülkeden 100 startup (sıfır noktasından aksiyon alan bir şirket için kullanılan terim) ile buluştuğu dev organizasyonda akdedilen protokol ile Dünya Melek Yatırım Forumu Akdeniz Zirvesi’nin 25-26 Ekim 2021 tarihlerinde, Antalya OSB Teknopark ev sahipliğinde Antalya’da düzenlenmesi kesinleşti. WBAF Büyük Meclisi’ndeki 78 ülkeden 132 delege ve senatör ile foruma katılan 500’den fazla yatırımcı ile girişimciyi Antalya’ya davet eden Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, “’Şüphesiz ki Antalya, dünyanın en güzel yeridir’ diyor büyük Atatürk. Türkiye’de Antalya’dan bahsedildiğinde ise tarımın ve turizmin başkenti, doğal bir cennettir deniyor. Antalya’nın melek yatırımcılar için de bir cennet olması için Antalya OSB Teknopark olarak bu girişimde bulunduk. Sizleri Antalyamızda ağırlamaktan büyük onur duyacağız”  dedi. Bahar, imzaların ardından Dünya Melek Yatırım Forumu Akdeniz Zirvesi’nin Antalya’ya kazandırılmasını sağlayan Antalya OSB Teknopark yönetim kurulu üyeleri ile birlikte katılımcıları selamladı.

Yine bir ilk
Dünya Melek Yatırım Forumu Akdeniz Zirvesi hakkında bilgi veren Başkan Bahar, “Bugüne kadar Antalya’da yapılmış en büyük organizasyonlardan birini üstlenmekten ve bu faydayı Antalya’mıza kazandırmış olmaktan son derece mutluyuz. Yaklaşık 1 yıllık bir çalışmanın sonunda, Dünya Melek Yatırım Forumu Akdeniz Zirvesi’nin protokolü imza altına alındı. Zirve kapsamında 23 Akdeniz ülkesinin melek yatırımcıları ile dünyanın her yerinden gelecek girişimcileri, uluslararası bir platformda, Antalya’da bir araya getireceğiz. Arzumuz ve önceliğimiz, yatırımcı arayan Türk ve hatta Antalyalı yerli girişimcilerimizin doğru kanallar ile buluşmasıdır” diye konuştu. İnşaat aşamasında olan Antalya OSB Teknopark’ın zirveye kadar tamamlanacağını, hizmete girer girmez bünyesindeki startuplara yatırımcı sağlayacağına dikkat çeken Bahar, “Böylesi büyük ve önemli bir faydayı Antalya’ya kazandırabilmemizdeki en önemli noktalardan biri teknoparkımızda ortaya koyduğumuz vizyondur. Bizler daha teknoparkın inşaat çalışmaları başlamadan yatırımcı arayışına giriştik ve WBAF Başkanı Sayın Baybars Altuntaş ile temasa geçtik. Sayın Altuntaş, genelde önce teknoparkın kurulup ardından yatırımcı arayışına girişildiğini, bunun etkili sonuçlar doğurmadığını, ilk kez doğru bir vizyonla kurulan teknopark ile karşılaştığını belirtip Antalya’ya geldi ve bizlerin misafiri oldu. Yaptığımız toplantı ve görüşmeler neticesinde bugüne kadar sadece İstanbul’da düzenlenen Dünya Melek Yatırım Forumu’nun bölgesel olarak düzenlenmesi ve ilk bölgesel organizasyonun da Antalya OSB Teknopark ev sahipliğinde, Antalya’da yapılması kararlaştırıldı” ifadelerini kullandı.

Tanıtım için fırsat
Zirvenin Antalya’nın uluslararası tanıtımına da pozitif katkı sunacağına vurgu yapan Başkan Bahar, “Başta 23 Akdeniz ülkesi olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelecek binlerce üst düzey misafiri Antalya’da ağırlayıp Antalya’nın güzelliklerini gösterme şansını yakalayacağız. Kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarımız ile güç birliği yapıp Antalya’nın zirveden maksimum fayda elde etmesini sağlayacağız” diye konuştu.

ANTALYA SEVDALILARI, FETİH’TE BULUŞUYOR

ŞANLI DESTAN ‘813’ YAŞINDA

ANTALYA SEVDALILARI, FETİH’TE BULUŞUYOR

ŞANLI DESTAN '813' YAŞINDA
20 Şubat 2020 – 19:46 – Güncelleme: 20 Şubat 2020 – 20:01

Eşsiz tarihi ve kültürel mirasıyla dünyaya nam salan turizmin başkenti Antalya, 813’üncü yaşını kutluyor. Antalya Valiliği öncülüğünde düzenlenecek fetih kutlamalarının bu yılki mottosu ise ‘813 Yıldır Evimiz Akdeniz’ olarak belirlendi.Vali Karaloğlu, fetih kutlamalarının kentin tarihi kimliğine sahip çıkmak açısından önemine temas ederek, tüm Antalyalıları kutlamalara davet etti.

5 Mart 1207’de GıyaseddinKeyhüsrev tarafından fethedilen Antalya’da, fethi kutlamaları bu yıl da 1-5 Mart tarihleri arasında dolu dolu bir programla gerçekleştirilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen kutlama için tüm hazırlıklar tamamlandı.Bu yılki mottosu ‘813 Yıldır Evimiz Akdeniz’, teması da ‘Antalya’nın Doğası ve Medeniyeti’ olarak belirlenen fetih kutlamaları Antalya’nın Tarihi Sakinleri isimli fotoğraf sergisinin açılışıyla başladı. Kutlamalar kapsamında, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) toplantı yapıldı.

ANTALYA’NIN 813’ÜNCÜ YILINA KUTLAMA
Vali Münir Karaloğlu başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mesut Kocagöz, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Uluslararası Antalya Kongresi Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Bedia Koçakoğlu ve Runatolia Genel Koordinatörü Özgür Emeklioğlu ile kamu kurumlarının temsilcileri ve çok sayıda sivil toplum temsilcisi katıldı. Kutlamalarda, fetih yürüyüşü, fetih koşusu,mehter ve folklor gösterileri, Uluslararası Antalya Kongresi’nin yanı sıra Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi timi Türk Yıldızlarının da gösteri yapması planlandı. Selçuklu Sikkeleri Sergisi, fotoğraf sergileri, resim sergilerinin de yer alması planlanan etkinliklere Antalyalıların yoğun katılım göstermesi bekleniyor.

TARİHE SIĞMAYAN DESTAN: FETİH: 1207
Planlanan etkinlikler hakkında bir sunum yapanAkdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bedia Koçakoğlu, bir şehrin fethini anmanın, o şehrin ruhunu diriltmek demek olduğunu belirterek, onu yaşar hale getirmek, nefes üflemek, taşı, toprağı dillendirmek demek olduğunu hatırlattı. Koçakoğlu, “Antalya’nın fethini kutlamak sadece Antalya’nın tarihine sahip çıkmak anlamına gelmez. Aynı zamanda geleceğini de sahiplenmek demektir” dedi.Koçakoğlu, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

SELÇUKLU TORUNLARIECDATLA BULUŞUYOR
“Burası Akdeniz. Türk coğrafyası, atalar diyarı. Peki, hal böyleyken bir gence Antalya’nın tarihini sorduğunuzda, ‘Antalya’yı Attalos kurtarmış’ cevabını alıyorsanız ağır bir gerçek önümüzde yatıyor ve biz dönüp bakmıyoruz demektir. Bizim 800 yıldır dönüp bakmadığımız bu gerçeğe sayın Valimiz baktıklarında altımızdan kayan toprağı görmüş olmalılar ki 1-5 Mart tarihlerini ‘Antalya’nın Fethi’ olarak kutlama kararı olarak aldılar. Sayın Valim özür dileyerek ifade ediyorum. Bu karar, ‘Antalyalının vakti çok, işi de yok sahilde biraz yürüyüş yapsınlar, deniz havası alsınlar’ diye yasak savma kabilinden kutlamaların yapılacağı bir hafta için değildir. Bu tam da unuttuklarımızı çocuklarımıza hatırlatmak, öz yurdu yurt eden değerleri gençlerle buluşturmak için bir fırsattır”

AKDENİZ BİZİM EVİMİZ OLARAK KALACAKTIR
“Bir Jön Türk olarak Fransa’ya giden Yahya Kemal Beyatlı’yı ülkesine milli bir ruhla döndüren asıl sebep neydi biliyor musunuz? Bir gün ünlü tarihçi Albert Sorel, şöyle bir cümle kullanmıştır; ‘Dünyada iki şey keşfedilmedi. Bu iki şey keşfedildiği zaman dünyada yer yerinden oynar. Biri coğrafyada kutuplar, diğeri tarihte Türkler.’ Ünlü tarihçi diyor ki; ‘Bir gün Türkler milli ruhlarıyla, şanla dolu tarihleriyle buluşursa işte o gün Türklerden korkun.’ İşte tam da bu yüzden Avrupa, Batı yüzyıllardır bizi milli kimliğimizle buluşturmama adına çalışıyor. Burası Akdeniz. Kanımızla, canımızla fethettiğimiz; adımızla, şanımızla yurt tuttuğumuz; sevdamızla, merhametimiz ve hoşgörümüzle aile kurduğumuz evimiz. Burası Akdeniz, tam 813 yıldır bizim evimiz. Biz sahip çıkarsak sonsuza kadar da Akdeniz bizim evimiz olarak kalacaktır. Bu yıl evimiz ailemiz çocuklarımız için medeniyetimiz için Antalya’mızın fethini kutluyoruz. Marifet iltifata tabiidir. Bu programların hazırlanmasındaki emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Hitabımız biraz yüksek perdeden olmuş olabilir. Söz konusu vatan olunca Türk kadınının sesi yüksek çıkar. Sevgili Antalya’mıza 813’üncü yılı kutlu olsun, 8 bin 13 yıl olsun duasıyla teşekkür ediyorum”

“ECDADIN EMANETLERİNE SAHİP ÇIKMALIYIZ”
Fetih kutlamalarının önemine değinen Vali Münir Karaloğlu da, “813 yıldır bu topraklar Türk ve İslam yurdu. Medeniyetimizin derin izlerini taşıyor. Bu izleri takip etmek ecdadımızın bize bıraktıkları emanetlere sahip çıkmak ve bunları genç nesillere aktarmak bizim görevimiz. Bu bizim yaşadığımız şehre olan borcumuzdur” dedi.Karaloğlu, Antalya’nın Fethi’nin 813’üncü yılı nedeniyle dolu dolu bir program hazırlandığını ve 1-5 Mart tarihleri arasında yapılacak olan programın içerisinde farklı etkinlikler olduğunu söyledi. Fetih kutlamalarının sadece şenlik olsun diye yapılmadığını söyleyen Karaloğlu, “Son dönemde gündemde olan Patara telsiz istasyonu ilk defa 1. Antalya Kongresi’nde sempozyum sunumu olarak gündeme geldi de bizim haberimiz oldu. Bugün 2020 Patara yılı oldu. Patara telsiz istasyonunu biz müze yapmak için çalışma yapıyoruz. Sadece bu bile fetih kutlamalarının ne kadar önemli olduğunu, içerisinde yapılan bu kongrenin kentin bütün değerlerini tekrar gün yüzüne çıkarma açısından ne kadar başarılı olduğunu gösterir” ifadelerini kullandı.

TÜRKLERİN DENİZLE BULUŞTUKLARI İLK NOKTA
Son 2 senedir Doğu Akdeniz’de en uzun sahili olan ülke Türkiye olmasına rağmen birilerinin gelerek hak iddia ettiğini ve Türkiye’ye olta atacak yer bırakmama gayreti içinde olduklarını vurgulayan Vali Karaloğlu, “813 yıldır Akdeniz evimiz. Son 2 senedir Doğu Akdeniz’de en uzun sahili olan ülke Türkiye olmasına rağmen, Doğu Akdeniz’de 12 bin kilometreden 5 bin kilometreden, 8 bin kilometreden birileri gelip hak iddia ederken, neredeyse Türkiye’ye olta atacak yer bırakmama gayretindeler ya, biz de onlara, ‘beyler durun bakalım, bir saniye’ diyoruz. Akdeniz sahillerinde ilk fethedilen şehir Antalya’dır. Anadolu’daki Türklerin denizle buluştukları ilk nokta Antalya Limanıdır. Akdeniz 813 yıldır bizim evimizdir ve bu böyle kalacaktır” şeklinde konuştu.
Fetih kutlamalarının kentin tarihi kimliğine sahip çıkmak açısından önemine değinen Karaloğlu, şu ifadelerle sözlerini noktaladı:

KARALOĞLU’NDAN TÜM ANTALYALILARA DAVET
Yaşanan olaylar nedeniyle Akdeniz’in Türklerin olduğunu haykırmak için bu sene fetih kutlamalarının mottosunun ’813 yıldır Akdeniz evimizdir’ olduğunu söyleyen Karaloğlu, “Bunu her vatandaşımıza ezberlettirebilirsek, herkes söylediğinde tüyleri diken diken olacak şekle getirebilirsek, o zaman Antalya fethinin kutlamalarının amaca ulaştığını söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mesut Kocagöz ise büyükşehir belediyesi olarak organizasyona destek vermekten ve katkıda bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. Kocagöz, “Katkı koymaya da devam edeceğiz. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak Antalya’mızın tanıtımına katkı sağlayacak her türlü organizasyonun içerindeyiz ve içerisinde olmaya devam edeceğiz” dedi

FETİH PROGRAMI DOLU DOLU KUTLANACAK
1 Mart Pazar günü saat 09.00’da 10 kilometrelik 15’inci Uluslararası Runatolia Fetih Koşusu, 14.00’de Konyaaltı Belediyesi önünden Fetih Yürüyüşü, 14.45’de sahildeki Olbia Meydanı’nda mehter, folklor, halk oyunları, flybord gibi gösterilerin yanı sıra Türk Yıldızları uçak gösterisi de gerçekleşecek. 2 Mart Pazartesi günü AKM’de Antalya Olgunlaşma Enstitüsü’nün keçe sergisi ve Tahsin Ceylan’ın Antalya’nın Derin Tarihi fotoğraf sergisi de açılacak. Aynı gün saat 14.00’te ise Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Antalya’nın Kelebekleri ve Endemik Çiçekleri, kıyafet replikaları sergileri de açılacak. Uluslararası Antalya Kongresi ise 2 Mart Pazartesi günü Edebiyat Fakültesi’nde başlayacak ve 5 Mart’ta sona erecek. Kutlama programında 22 Şubat’ta Bahadır Kalaycı’nın Selçuklu Sikkeleri ve Mühürleri isimli sergisi de Antalya Müzesi’nde açılacak.

3.. Antalya Bisiklet Turu başlıyor

3. Antalya Bisiklet Turu başlıyo

3. Antalya Bisiklet Turu başlıyor

Antalya Bisiklet Turu’nun üçüncüsü, bugün Antalya Yat Limanı’nda startı verilecek etapla başlıyor.

Antalya Bisiklet Turu’nun üçüncüsü, bugün Antalya Yat Limanı’nda startı verilecek etapla başlıyor. 23 ülkeden tam 29 takım 174 bisikletçinin yer alacağı turda, bu sene ilk defa bir World Tour takımı da yer alacak. Ayrıca Türkiye’den iki bisiklet ekibi yarışta olacak. Takımlar şu şekilde:

World Tour Takımı: Israel Start-Up Nation (İsrail)
Pro-Kıta Takımı:Alpecin – Fenix (Belçika), Sport Vlaanderen – Baloise (Belçika), Bingoal Wallonie Bruxelles (Belçika), Bardiani-CSF-Faizanè (İtalya), Vini Zabu’_Ktm (İtalya).
Kıta Takımı:Spor Toto Cycling Team (Türkiye), Salcano Sakarya BB (Türkiye), Bike Aid (Almanya), Team Felbermayr Simplon Wels (Avusturya), Tirol KTM Cycling Team (Avusturya), Bahrain Cycling Academy (Bahreyn), Minsk Cycling Club (Belarus), Tarteletto – Isorex Cycling Team (Belçika), BHS – PL Beton Bornholm (Danimarka), Sidi Ali Pro Cycling Team (Fas), A Bloc CT (Hollanda), Canyon DHB P/B Soreen (İngiltere), Kometa – Xstra Cycling Team (İspanya), Akros – Excelsior – Thömus (İsviçre), Cambodia Cycling Academy (Kamboçya), Vino – Astana Motors (Kazakistan), Leopard Pro Cycling (Lüksemburg), Team Sapura Cycling (Malezya), Mazowsze Serce Polski (Polonya), Team Giotti Victoria (Romanya), Adria Mobil (Slovenya).
Milli Takım:Rusya Milli Takımı ve Ukrayna Milli Takımı.

Her etap, Antalya’nın farklı bir güzelliğini ön plana çıkaracak

Perge ve Termessos antik kentlerinin, Manavgat ve Kurşunlu şelalelerinin, Adrasan Koyu ve Olimpos kumsallarının, Antalya Havalimanı’nın, Corendon Airlines uçağının ve Chimera yanartaşının bisikletçilere eşlik edeceği Tour of Antalya, her etabında Antalya’nın farklı bir doğal güzelliğine ve simge noktasına vurgu yapacak. Organizasyonun etap programı ise şu şekilde:

I. Etap: Antalya – Antalya, 149.2 km (20 Şubat 2020 Perşembe)
II. Etap: Kemer – Antalya, 165.3 km (21 Şubat 2020 Cuma)
III. Etap: Aspendos – Termessos, 101.6 km (22 Şubat 2020 Cumartesi)
IV. Etap: Side – Antalya, 136.8 km (23 Şubat 2020 Pazar)

Kaynak: EuroSport.com